RELACJA Z OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA KARIERY „JA NA RYNKU PRACY – MOJE TALENTY, MOJE KOMPETENCJE” 16 - 22 PAŹDZIERNIKA 2017

Ogólnopolski Tydzień Kariery 2017 oficjalnie zakończony! W ramach tegorocznego OTK-u przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla pracujących i poszukujących zatrudnienia, studentów i uczniów. Cieszymy się, że zrealizowaliśmy wszystkie planowane działania.

Naszym głównym partnerem była Politechnika Świętokrzyska i prężnie działające w jej strukturze Akademickie Centrum Kariery. Już w poniedziałek gościliśmy we wszystkich budynkach uczelni z nowymi atrakcyjnymi działaniami. Pierwszy to sonda przeprowadzona wśród studentów nt. „Co to są kompetencje?” Wkrótce przedstawimy relację filmową prezentującą wyniki sondy. Drugie działanie to prowadzony przez naszych doradców zawodowych i kadrę EURES happening ściśle związany z hasłem tegorocznego OTK-u „Kompetencje, czyli co?” Tym razem swoje pomysły studenci przelewali na papier, musieli odpowiedzieć na pytanie: co to znaczy być kompetentnym pracownikiem i zastanowić się, jak przygotować się do roli pracownika, by przyszły pracodawca mógł stwierdzić: „To jest kompetentny pracownik”.
We wtorek miał miejsce dalszy ciąg spotkań ze studentami PŚk, którzy licznie przybyli na spotkanie informacyjne: „Ja na europejskim na rynku pracy”, podczas którego poznali narzędzia umożliwiające poszukiwanie ofert pracy w kraju i za granicą - wyszukiwarkę Centralna Baza Ofert Pracy oraz Europejskie Portal Mobilności Zawodowej EURES. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się kolejne spotkanie „Kompetentny przedsiębiorca – jak założyć własną firmę”, adresowane do osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą. Jako ostatni zaproponowaliśmy studentom warsztat „Zbadaj swoje kompetencje metodą Assessment Center”, skierowany do osób zainteresowanych poznaniem nowoczesnego narzędzia rekrutacyjnego. Liczba miejsc była ograniczona - lista uczestników szybko się zapełniła. Podczas zajęć wykonywane były konkretne zadania, którym towarzyszyła dobra zabawa.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Kielc i Włoszczowy skorzystali z warsztatów pn. „Dziś uczeń, jutro pracownik – o znaczeniu kompetencji”. Dyskutowali na podany temat i zastanawiali się, czym różnią się talenty i predyspozycje od kompetencji.
Najmłodszymi adresatami naszych działań w ramach OTK byli uczniowie Gimnazjum Integracyjnego nr 4 w Kielcach, którzy uczestniczyli w zajęciach poświęconych omówieniu predyspozycji decydujących o wyborze dalszej ścieżki kariery pn. „Zainteresowanie, wiedza, talent – mój kapitał na przyszłość”.
Współpracowaliśmy również z Powiatowym Urzędem Pracy we Włoszczowie. Podczas spotkania informacyjnego „Własna firma – pomysł na życie” udzielaliśmy osobom bezrobotnym i poszukującym pracy z powiatu włoszczowskiego informacji nt. możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz otrzymania wsparcia ze strony organizacji otoczenia biznesu.

Naszym stałym partnerem podczas OTK jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. W tym roku pod hasłem „Biblioteka kariery” prowadziliśmy dla czytelników i wszystkich osób zainteresowanych nauką i pracą w krajach UE indywidualne konsultacje z doradcami EURES.

Uczestniczyliśmy także w XLII Powiatowych Targach Pracy w Strawczynie, podczas których na stoisku informacyjnym prezentowaliśmy oferty pracy w ramach sieci EURES oraz udzielaliśmy informacji nt. możliwości rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej i wsparcia doradczego

Czekamy na następny OTK, podczas którego podejmiemy kolejne wyzwania, zaangażujemy innych i ruszymy z nowymi pomysłami.

Echo Dnia napisało o nas:

Żacy do pracy - ciekawe zajęcia w Pśk

Szukali pracy za granicą w WBP

Giełda szkół ponadgimnazjalnych

Więcej w tej kategorii: « Ogólnopolski Tydzień Kariery 2017