Wojewódzki Urząd Pracy
25-561 Kielce, ul. Witosa 86
tel. (41) 364-16-00
fax (41) 364-16-66
e-mail: wup@wup.kielce.pl
header icon bip

Informacje o zawodach

W obecnych czasach szybkiego tempa zmian i wysokiego poziomu nieprzewidywalności nawet specjalistom trudno jest określić trendy na rynku pracy, jakie będą dominować w okresie dłuższym niż 3-5 lat. Nowe profesje pojawią się bowiem już nie co kilka lat, ale co kilka miesięcy. Zachodzące zmiany związane są przede wszystkim z rozwojem nowoczesnych technologii, stylem życia oraz wyzwaniami demografii.

Także sam rynek pracy zmienia swój charakter – staje się bardziej globalny, interdyscyplinarny, konkurencyjny. Sprostanie tym wyzwaniom, wiąże się z koniecznością nieustannego rozwoju, podnoszenia kompetencji i zdobywania nowych umiejętności zawodowych.

Często osoby planujące dalszy rozwój zawodowy, a także poszukujące zatrudnienia, mają problemy z określeniem zakresu obowiązków oraz wymagań związanych z daną profesją. Wychodząc naprzeciw tym trudnościom postanowiliśmy przybliżyć zainteresowanym charakterystyki poszukiwanych, a stosunkowo nowych zawodów.

Prezentowane opisy zawodów zostały opracowane przez doradców zawodowych na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych m.in.: publicznych służb zatrudnienia (www.mpips.gov.pl, www.psz.praca.gov.pl, www.wybierzstudia.nauka.gov.pl, www.doradca.praca.gov.pl, www.zielonalinia.gov.pl), stron uczelni i szkół wyższych oraz portali zajmujących się nauką (www.studia.net, www.kierunki.net, www.eurostudent.pl,) i pracą (www.praca.gazeta.plwww.pracuj.pl, www.goldenline.pl, www.pl.linkedin.com, www.prawo.money.pl).

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas informacje o zawodach będą pomocne i staną się dla Państwa inspiracją przy planowaniu przyszłej kariery zawodowej.

Edytor

Inżynier danych

Kryminolog

Projektant wzornictwa przemysłowego

 

Fizyk medyczny

Ratownik medyczny

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

 

Biotechnolog

Zoopsycholog

Terapeuta Zajęciowy

 

Geodeta

Mechatronik

Technik cyfrowych procesów graficznych

 

Dietetyk

Epidemiolog

Geolog

Optometrysta

Spedytor

Technik robót wykończeniowych w budownictwie

 

Kucharz

Pracownik socjalny

Tłumacz

 

Więcej w tej kategorii: « Baza i zasoby informacyjne

handel zielona ohp wrota logo buton