Dziękujemy przedsiębiorcom za udział w II Forum Konferencyjnym

Aktualne możliwości wsparcia rozwoju firm, ze szczególnym uwzględnieniem środków unijnych, bieżące kwestie związane z rynkiem pracy w naszym regionie oraz wpływ Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na rozwój przedsiębiorstw i funkcjonowanie zespołów pracowniczych – to tematy które poruszane były podczas II Forum Konferencyjnego Dla Przedsiębiorców.

Podczas otwarcia spotkania, dyrektor WUP Arkadiusz Piecyk, podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy jednostkami zajmującymi się rynkiem pracy a instytucjami otoczenia biznesu. Zaznaczył, że wspólne działanie jest kluczowe przy efektywnym realizowaniu nałożonych zadań i poprawie sytuacji na rynku pracy.

I właśnie poprawiająca się sytuacja w obrębie walki z bezrobociem w województwie świętokrzyskim była tematem rozpoczynającym wystąpienia prelegentów. Na temat rekordowo niskiego bezrobocia w świętokrzyskiem, zmieniających się trendów na przestrzeni lat i ogólnej koniunktury mówiła Anna Jastrzębska – zastępca kierownika Wydziału Obsługi Rynku Pracy WUP.

O tym jakimi środkami aktualnie dysponuje województwo świętokrzyskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego opowiedział Tomasz Janusz - zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego.

Przedsiębiorcy poznali zasadę działania Bazy Usług Rozwojowych – narzędzia, które umożliwia skorzystanie przez pracodawców i ich pracowników z wysokiej jakości kursów i szkoleń, a także refundację nawet 80% poniesionych kosztów. Na temat potrzeb szkoleniowych, Podmiotowego Systemu Finansowania, środków przeznaczonych na Działanie 10.5 RPO w ramach którego wdrażana jest Baza Usług Rozwojowych opowiedział Paweł Lulek – kierownik Zespołu ds. Komunikacji, Promocji Urzędu i Współpracy z Partnerami Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Szczegółowe informacje dotyczące wnioskowania i korzystania z Podmiotowego Systemu Finansowania przedstawił Karol Kaczmarski – Prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii –które jest jednym z Operatorów BUR w województwie świętokrzyskim.

Przedstawicielki Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie – Beata Gawęcka – Ajchel i Anna Zuszek wyjaśniły czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji i jakie korzyści wynikają dla firm i pracowników.

Prezentacje ze spotkania dostępne są tutaj:

Rekordowo niskie bezrobocie – rynek pracy w nowej sytuacji
Aktualne środki na rozwój firm w RPOWŚ
Baza Usług Rozwojowych
Zintegrowany System Kwalifikacji