W związku z planowanym w ostatniej dekadzie lutego br. posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Kielcach, dyrektorów szkół prowadzących kształcenie zawodowe zamierzających utworzyć w szkole nowy kierunek kształcenia - prosimy o składanie stosownych wniosków do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach przy ul. Witosa 86 - w nieprzekraczalnym terminie do dnia 19 lutego br.
Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach w zakładce: Opiniowanie kierunków kształcenia.
.
Hiszpania, Portugalia a może Cypr? Zima i wczesna wiosna to intensywny czas poszukiwania pracy sezonowej na okres wakacji. Warto pamiętać, że to dla zagranicznych pracodawców wzmożony czas poszukiwania pracowników do sezonowych prac.
Sieć EURES zaprasza na Europejski Dzień Pracy on-line dedykowany pracy sezonowej. Wydarzenie organizowane w dniu 13 lutego 2019 r. w godzinach 10-18 i będzie dostępne na platformie informatycznej, którą prowadzi Komisja Europejska www.europeanjobdays.eu
Wydarzenie koncentruje się przede wszystkim na turystyce, gastronomii i hotelarstwie, a udział w nim zapowiedzieli pracodawcy z Chorwacji, Cypru, w Grecji, Włoch, Malty, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Jednak aby w nim uczestniczyć on-line (np. czat, seminaria, videokonferencje itp.), trzeba się zarejestrować. W tym celu należy na stronie www.europeanjobdays.eu wybrać menu Events oraz z listy wydarzeń wybrać Seize the Summer with EURES 2019. Przycisk „Zarejestruj się” jest umieszczony u góry strony.
Podczas Europejskich Dni Pracy on-line pracodawcy i osoby poszukujące pracy spotykają się w przestrzeni wirtualnej. Wszystkie prezentacje są transmitowane w Internecie na żywo, a odwiedzający mają możliwość rozmów on-line z pracodawcami i doradcami EURES za pośrednictwem „czat-ów”. Osoby poszukujące pracy mogą wyszukiwać miejsca pracy odpowiadające ich profilowi i zgłaszać swoje kandydatury, kontaktować się bezpośrednio
z pracodawcami oraz umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne
.Pamiętaj też, że im więcej czasu spędzisz na przygotowaniach do podjęcia wakacyjnej pracy za granicą, tym lepiej zabezpieczysz się przed przykrymi niespodziankami.
Dodatkowych informacji udziela p. Przemysław Kowalczyk - doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach, ul. Witosa 86, pok. nr 10, nr tel. (0-41) 36 41 611, adres e-mail: p.kowalczyk@wup.kielce.pl
INFORMACJA
DOTYCZĄCA OPINIOWANIA NOWYCH KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA
PRZEZ WOJEWÓDZKĄ RADĘ RYNKU PRACY W KIELCACH
(organ opiniodawczo-doradczy Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w sprawach polityki rynku pracy)
Zmiany w przepisach
Z dniem 1 stycznia 2019 roku zmianie uległy przepisy prawa, dotyczące kompetencji dyrektora szkoły/placówki oraz kompetencji wojewódzkich rad rynku pracy w sprawach dotyczących opiniowania nowych kierunków kształcenia zawodowego.
Zgodnie z art. 68 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.) Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, z wyjątkiem szkoły artystycznej, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę ustala zawody,
w których kształci szkoła, po:
1) uzyskaniu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie
z potrzebami rynku pracy, o której mowa w art. 22 ust. 5 pkt 5 ustawy o promocji zatrudnienia (…),
2) nawiązaniu współpracy odpowiednio z pracodawcą lub osobą prowadzącą indywidualne gospodarstwo
rolne, których działalność jest związana z danym zawodem lub branżą,
w ramach umowy, porozumienia lub ustaleń, o których mowa w art. 120a ust. 1 ustawy, obejmujących
co najmniej jeden cykl kształcenia w danym zawodzie.
Na podstawie art. 22 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1265 z późn. zm.) o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie rad rynku pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 630), wojewódzka rada rynku pracy wydaje opinie w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, w tym opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie.
Na podstawie art. 22 ust. 5a ww. ustawy, przed wydaniem opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy wojewódzka rada rynku pracy może zasięgnąć opinii powiatowej rady rynku pracy.
Zgodnie z art. 22 ust. 5c. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - opinia o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy jest wydawana na okres 5 lat, z zastrzeżeniem art. 68 ust. 7b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
Na mocy § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 roku r. w sprawie rad rynku pracy (Dz.U. z 2014 roku, poz. 630) techniczną obsługę wojewódzkiej rady rynku pracy zapewnia WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY.
Zgodnie z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia posiedzenia rady odbywają się co najmniej raz na kwartał.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach: www.wup.kielce.pl na tydzień przed planowanym terminem posiedzenia umieszczana jest informacja o najbliższym posiedzeniu WRRP.
Bliższe informacje można również uzyskać dzwoniąc pod nr telefonu: (41) 36-41-637 lub kierując pytanie drogą elektroniczną na adres e-mail: wup@wup.kielce.pl.
Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach w celu ujednolicenia zasad postępowania
w sprawie ubiegania się o przedmiotową opinię Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy przedstawia przebieg rozpatrywania wniosku:
1. Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe składa do Wojewódzkiego Urzędu Pracy
w Kielcach wniosek, zgodnie ze wzorem załączonym poniżej, o zaopiniowanie przez
Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Kielcach nowego kierunku kształcenia.
Do wniosku mogą być dołączone opinie innych jednostek, podmiotów i organizacji
(np. powiatowego urzędu pracy, powiatowej rady rynku pracy, organizacji pracodawców lub
własne analizy wskazujące na zasadność utworzenia kierunku kształcenia).
2. Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Kielcach wydaje opinię w sprawie wnioskowanego kierunku
kształcenia na podstawie analizy złożonych dokumentów oraz informacji przekazanych
przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.
3. Na posiedzenie WRRP zapraszany jest – za pomocą poczty elektronicznej na adres
e-mail wskazany we wniosku – przedstawiciel szkoły zwracającej się o opinię,
celem udzielenia ewentualnych dodatkowych wyjaśnień Członkom Rady.
4. WRRP po zapoznaniu się z informacjami, o których mowa w pkt 2 i z ewentualnymi wyjaśnieniami
przedstawiciela szkoły wydaje - w formie uchwały - opinię w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia.
5. Opinia WRRP może być: pozytywna lub negatywna.
6. Przewodniczący Rady przesyła wydaną opinię dyrektorowi szkoły.
7. Od opinii wydanej przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy odwołanie nie przysługuje.
Wzór wniosku (druk do edycji).
Ponadto, z dniem 1 września 2019 r. zostaną wprowadzone dodatkowe zmiany do art. 22 ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy na mocy, których:
1. Wojewódzka rada rynku pracy wydaje opinię o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, o której mowa w ust. 5 pkt 5, po zapoznaniu się z prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, o której mowa w art. 46b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
Prognoza ta ustalana jest w oparciu o dane Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie opracowane w szczególności na podstawie statystyki publicznej, w tym na podstawie badania dotyczącego zapotrzebowania rynku pracy na absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, oraz danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczeń społecznych i danych systemu informacji oświatowej, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1900), oraz po zasięgnięciu opinii sektorowych rad do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego. Przedmiotowa Prognoza ogłaszana jest w drodze obwieszczenia
w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w terminie do dnia 1 lutego danego roku.
2. W przypadku wydawania opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, marszałek województwa zaprasza do udziału w posiedzeniu wojewódzkiej rady rynku pracy:
1) przedstawiciela pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej
organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego, lub sektorowej rady
do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu,
2) dyrektora szkoły występującego o wydanie opinii o zasadności kształcenia
w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
3) przedstawiciela organu prowadzącego szkołę, której dyrektor wystąpił o wydanie opinii
o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
4) przedstawiciela kuratora oświaty,
5) przedstawiciela właściwej miejscowo powiatowej rady rynku pracy ze względu
na siedzibę szkoły, która wystąpiła o wydanie opinii o zasadności kształcenia
w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy.
W roku 2019 upływa 100 lat od momentu, w którym na mocy dekretu naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego z 27 stycznia 1919 r. powołano państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Tę datę uznaje się za moment powstania Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce. Z tej okazji, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta gala z udziałem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej. Nagrodzono najbardziej wyróżniające się urzędy pracy, wśród których znalazł się Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Nagrodę odebrał Dyrektor WUP Arkadiusz Piecyk.
"Niewiele jest instytucji, które mają tak długą historię swojego funkcjonowania. Urzędy pracy mają teraz zupełnie nowe wyzwania" – podkreślała minister Elżbieta Rafalska w swoim wystąpieniu inauguracyjnym. W 1992 r. na jednego pracownika powiatowego urzędu pracy przypadało 307 bezrobotnych. Pod koniec 2017 r. liczba ta zmalała do 56 osób.
Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach znajduje się w krajowej czołówce urzędów najskuteczniej wykorzystujących środki Europejskiego Funduszu Społecznego. Nasz region zajmuje I miejsce w zakresie kontraktacji realizacji działań z zakresu promocji trwałego zatrudnienia (Cel Tematyczny 8), których osią są działania wdrażane przez WUP. Osiągając na koniec 2018 roku poziom 66% wykorzystania alokacji na lata 2014 – 2020, znacznie przekroczyliśmy średnią dla województw, wynoszącą 54%.
Osiągnięty przez WUP wysoki poziom kontraktacji i certyfikacji środków w ramach Osi X Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego umożliwi otrzymanie środków w ramach Krajowej Rezerwy Wykonania. Środki te stanowią premię za wysoki poziom realizacji programów Unii Europejskiej w odniesieniu do poszczególnych osi priorytetowych. Spełnione zostały wszystkie warunki określone w tzw. Ramie Wykonania, co umożliwi m.in. ogłoszenie, jeszcze w tym roku, dodatkowego konkursu na projekty dotujące nowopowstające działalności gospodarcze.
Powiatowe urzędy pracy z całego województwa rozpoczynają nabory wniosków od pracodawców zainteresowanych podnoszeniem kompetencji swoich pracowników. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Na 2019 rok województwo świętokrzyskie otrzymało na ten cel z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 5,5 mln złotych.
W ramach KFS finansować można przede wszystkim szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników i samych przedsiębiorców, jak również np. studia podyplomowe. Do składania wniosków uprawnieni są wszyscy pracodawcy, tj. podmioty zatrudniające przynajmniej 1 pracownika. Mogą być to zarówno przedsiębiorcy, jak również np. organizacje pozarządowe i podmioty publiczne (np. szkoły). Maksymalna kwota dofinansowania na 1 pracownika sięga nawet 13 tys. złotych. Mikroprzedsiębiorcy, zatrudniający mniej niż 10 pracowników, mogą liczyć na sfinansowanie 100% kosztów kształcenia pracowników; pozostałe podmioty uzyskają refundację na poziomie 80% (nie więcej jednak niż do równowartości 300% przeciętnego wynagrodzenia).
Wnioski rozpatrują powiatowe urzędy pracy, właściwe ze względu na siedzibę pracodawcy. Pracodawca, ubiegając się o środki, powinien uzasadnić potrzebę inwestowania w kompetencje konkretnego pracownika (musi być to osoba zatrudniona na podst. umowy o pracę w dowolnym wymiarze etatu), przedstawić m.in. dalsze plany względem przeszkolonego pracownika. Dostawcą usługi szkoleniowej może być podmiot wybrany przez samego pracodawcę.
Zgodnie z priorytetami KFS ustalonymi przez Ministerstwo na rok 2019, preferencje w dostępie do środków KFS będą mieć pracodawcy inwestujący w pracowników po 45 roku życia, a także pracowników o niskich kwalifikacjach (bez świadectwa dojrzałości) lub kształcący pracowników w zawodach uznanych za deficytowe.
Do składania wniosków zachęcamy również publiczne i niepubliczne placówki oświatowe. Wśród tegorocznych priorytetów znajduje się podnoszenie kwalifikacji instruktorów praktycznej nauki zawodu. Wsparcie otrzymają również nauczyciele, jeśli podjęcie kształcenia umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu.
PUP |
Termin najbliższego naboru |
Środki KFS w dyspozycji PUP na 2019 rok (w zł.) |
MUP Kielce | 4-15 lutego | 1 478 300 |
PUP Kielce | 14-31 stycznia | 904 700 |
Busko | II połowa lutego | 307 400 |
Jędrzejów | 25-29 stycznia | 250 000 |
Kazimierza | 21-25 stycznia | 100 400 |
Końskie | 16-28 stycznia | 354 700 |
Opatów | 4-15 lutego | 177 400 |
Ostrowiec | 18-22 lutego | 526 300 |
Pińczów | 18-28 lutego | 60 000 |
Sandomierz | styczeń/luty | 250 000 |
Skarżysko | 10-18 stycznia | 330 000 |
Starachowice | 28 stycznia - 1 lutego | 300 000 |
Staszów | 5-8 lutego | 277 800 |
Włoszczowa | od 21 stycznia | 189 000 |
Łącznie województwo | 5.506.000 |
O 2.380 osób spadła liczba bezrobotnych w województwie świętokrzyskim na przestrzeni minionego roku. To ponad 5% wszystkich zarejestrowanych. Obecnie w ewidencji powiatowych urzędów pracy pozostaje 44.191 osób. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, poziom bezrobocia w ostatnim miesiącu roku 2018 zwiększył się o 1.411 osób i było to spowodowane wpływem czynników sezonowych. Świętokrzyski rynek pracy, choć coraz stabilniejszy, wciąż podlega istotnym wpływom koniunktury sezonowej. Wynika to z dużego udziału zatrudnienia w rolnictwie, branży budowlano – surowcowej, a także m.in. rosnącej liczby miejsc pracy w obsłudze ruchu turystycznego. W świętokrzyskim utrzymuje się dwukrotnie wyższy, niż w kraju, udział pracujących w rolnictwie (31,1% ogółu). W usługach pracuje 46,3%, natomiast w przemyśle i budownictwie – 22,6%.
Ponad połowę zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią długotrwale bezrobotni (ponad 51%), tj. pozostający w ewidencji przez okres ponad 12 miesięcy na przestrzeni ostatnich 2 lat. W grupie tej dominują kobiety (blisko 58%). Żadnymi kwalifikacjami zawodowymi nie może legitymować się ponad 11 tys. bezrobotnych (25% ogółu), choć liczba ta, dzięki realizowanym przez urzędy pracy programom aktywizacyjnym, stale spada. Bez doświadczenia zawodowego pozostaje ponad 10 tysięcy bezrobotnych (ponad 23% ogółu). Głównym powodem bezrobocia pozostaje brak kwalifikacji odpowiadających potrzebom pracodawców oraz niski poziom wykształcenia. Prawie 46% bezrobotnych posiada niskie wykształcenie – zasadnicze zawodowe, gimnazjalne i niższe).
Od trzech lat w naszym regionie utrzymuje się stały wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie wynosi on 122,5 tys. pracowników, tj. o 3,8% więcej, niż przed rokiem. Najwięcej zatrudnionych jest w sektorze przemysłu (53,7%), handlu i naprawie pojazdów samochodowych (19,4%) oraz budownictwie (7,8%). W skali ostatniego roku, największy wzrost zatrudnienia odnotowano w administrowaniu i działalności wspierającej (a więc różnego rodzaju usług dla ludności i przedsiębiorstw), transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.
Wzrósł również poziom przeciętnych wynagrodzeń. Według ostatnich danych (IX.2018), miesięczne przeciętne wynagrodzenie brutto w świętokrzyskich przedsiębiorstwach rosło szybciej, niż w 2017 roku osiągając poziom 4.025 zł. brutto (w kraju: 4.778,78 zł).
Zgodnie z art. 20 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1265 z późn. zm.) Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach informuje, iż wszystkie instytucje z terenu województwa świętokrzyskiego wpisane do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS) winny poinformować Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach w formie papierowej lub elektronicznej o kontynuowaniu działalności szkoleniowej w kolejnym roku kalendarzowym do dnia 31 stycznia 2019 roku.
Niewywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkowało wykreśleniem z Rejestru.
Wypełniony elektronicznie wniosek o kontynuację działalności za pośrednictwem Systemu Teleinformatycznego Obsługi Rejestrów (STOR) pod adresem: www.stor.praca.gov.pl należy:
Wniosek, który zamieszczony jest na stronie internetowej www.wup.kielce.pl w „Kontynuacja działalności instytucji szkoleniowych w 2019 roku” lub w zakładce: Instytucje szkoleniowe/Kontynuacja działalności, można wypełnić również ręcznie lub w wersji Word
Wypełniony wniosek w wersji papierowej należy podpisać czytelnie przez osobę kierującą instytucją szkoleniową i przekazać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach
ul. Witosa 86, 25-561 Kielce
Wniosek o kontynuację - do pobrania.
Uwaga!
Wypełniając wniosek, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:
Tabelę 2.2 instytucja szkoleniowa wypełnia, jeżeli w bieżącym roku kalendarzowym (2019) realizuje przygotowanie zawodowe dorosłych lub jeżeli zgłosiła do urzędu wniosek o gotowości utworzenia miejsc przygotowania zawodowego dorosłych, bądź planuje to zrobić w bieżącym roku kalendarzowym. Natomiast instytucja, która nie realizuje przygotowania zawodowego dorosłych oraz nie przeprowadza egzaminu sprawdzającego po przyuczeniu do pracy pomija punkt 2.2. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku punktów 6.3. i 6.4. w dziale 6 wniosku, jeżeli instytucja szkoleniowa nie realizowała przygotowania zawodowego dorosłych, bądź nie przeprowadzała egzaminów w 2018 roku wpisuje w tych punktach 0.
Jednocześnie zwracamy uwagę, iż pomocne wskazówki dotyczące wypełnienia poszczególnych działów ww. wniosku znajdą Państwo w „Instrukcji wypełniania wniosku o wpis do rejestru instytucji szkoleniowych i jego aktualizacji” – plik do pobrania
Natomiast przyporządkowując odpowiedni kod obszaru szkolenia w tabeli/ach wniosku można się posiłkować materiałem „Obszary szkolenia w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych – Komentarz” – plik do pobrania.
Ponadto przypomina się, że w Systemie Teleinformatycznym Obsługi Rejestrów (STOR) www.stor.praca.gov.pl istnieje funkcjonalność umożliwiająca generowanie przez wszystkich użytkowników aktualnego potwierdzenia wpisu do RIS.
Aby wygenerować ww. dokument należy na stronie głównej aplikacji nacisnąć przycisk „Rejestr instytucji szkoleniowych” - pojawią się wówczas wszystkie zarejestrowane w aplikacji instytucje. Przy pomocy wybranej kategorii wyszukać własną instytucję i wejść w szczegóły instytucji, a następnie skorzystać z funkcji „Drukuj aktualny wpis do RIS”. Istnieje również możliwość zapisania wygenerowanego pliku.
Szczegółowe informacje dotyczące rejestru instytucji szkoleniowych można uzyskać w pok. nr 10 w siedzibie WUP od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 lub pod numerem tel. 41 36 41 611.