Wojewódzki Urząd Pracy
25-561 Kielce, ul. Witosa 86
tel. (41) 364-16-00
fax (41) 364-16-66
e-mail: wup@wup.kielce.pl
header icon bip

Panel dyskusyjny - „Znani, sławni, lubiani o tym, że praca może być pasją”.

banner

W dniu 17 października 2012 roku w Głównej Auli Wykładowej Politechniki Świętokrzyskiej odbył się panel dyskusyjny pn.Znani, sławni, lubiani o tym, że praca może być pasją”. Spotkanie to zostało wpisane w kalendarz imprez organizowanych w naszym województwie w ramach IV Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem
Praca: zawód czy kompetencje?”. Jego inicjatorami byli: Wojewódzki Urząd Pracy, Politechnika Świętokrzyska i "Radio Kielce" S.A. Na spotkanie licznie przybyli uczniowie, nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci i kadra akademicka szkół wyższych i uczelni. Szacuje się, iż uczestniczyło w nim ponad 600 osób.

 

W panelu udział wzięli znani w województwie przedstawiciele różnych profesji:

  1. Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
  2. dr hab. inż. Zdzisława Owsiak, prof. PŚk – Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
  3. Agnieszka Migoń – przedsiębiorca, właścicielka renomowanych salonów odzieży damskiej, dyrektor Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach.
  4. Tomasz Tworek – Prezes Dorbud S.A., Prezes Zarządu Świętokrzyskiego Związku  Pracodawców Prywatnych PKPP „Lewiatan”.
  5. Paulina Biernat i Stefano Terrazzino – uczestnicy programu telewizyjnego „Taniec z Gwiazdami”,  mistrzowie Europy w tańcach latynoamerykańskich Dance Show.
  6. Sławomir Szmal – zawodnik Vive Targi Kielce, najlepszy bramkarz Mistrzostw Europy 2010, najlepszy piłkarz ręczny Świata 2009.

Uroczystego otwarcia dokonali: Andrzej Lato - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Jarosław Kusto - Prezes Radia Kielce oraz prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak, dr h.c.- Rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Zaproszeni Goście opowiadali, w jaki sposób podejmowali swoje decyzje dot. edukacji, czym się kierowali planując wybór zawodu, co ich interesowało w wieku młodzieńczym i czy pasje stały się inspiracją do wyboru profesji. Odpowiadali m.in. na pytania czym jest dla nich kariera i  czy uważają się za ludzi sukcesu.

Pani Prorektor dr hab. inż. Zdzisława Owsiak, prof. PŚk stwierdziła, iż najważniejsze jest, aby w życiu robić to, co się lubi. Zwróciła uwagę, iż w podjęciu decyzji zawodowych istotny jest też wpływ rodziny, nauczycieli i innych ważnych osób. 

Pani Agnieszka Migoń, promotorka mody, opowiedziała o swoich motywach związanych z wyborem zawodu oraz pracy. Były nimi: samodzielność i samowystarczalność, a także potrzeba rozwoju swoich pasji i zainteresowań związanych z modą oraz kreowaniem wizerunku kobiet. Podkreśliła, iż w biznesie ważne jest, aby być otwartym na wszelkie okazje oraz odważnym w podejmowaniu decyzji.

Pan Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, zaznaczył, że należy być zawsze przygotowanym na różnego rodzaju propozycje i wydarzenia, które często decydują o życiu zawodowym. Zachęcił także, aby marzyć oraz stawiać sobie śmiałe cele, ponieważ  - jak określił - podświadomość człowieka ma cybernetyczny wymiar i nie wiadomo, w którym momencie okoliczności, ludzie oraz pasje skierują osobę w stronę jej marzeń.

Dla Pana Sławomira Szmala, zawodnika Vive Targi Kielce, kariera sportowa jest efektem realizacji marzeń z okresu dzieciństwa. Podkreślił, iż podobnie jak pozostali paneliści, ma szczęście, że robi w życiu to, co lubi. Zwrócił uwagę na to, iż ważne jest, aby w obliczu porażki nie załamywać się, potrafić się podnieść oraz iść dalej do przodu.

Reprezentantem ludzi pasji jest również tancerka Pani Paulina Biernat, któraczuje się osobą szczęśliwą i spełnioną, bo może realizować się w tym, na czym jej najbardziej zależy. Wszystko co osiągnęła jest wynikiem bardzo ciężkiej pracy i wysiłku, a także wpływu wielu osób, które pomogły jej w realizacji planów zawodowych.

Z kolei Pan Stefeno Terazzino przyznał, że początkowo chciał zostać architektem, ale jednak jego życie zdominował taniec towarzyski. Punktem zwrotnym w jego karierze był przyjazd do Polski, gdzie jako tancerz mógł rozwijać swój talent i pasję.

Ciekawe spojrzenie na karierę zaprezentował Pan Tomasz Tworek, Prezes Dorbud SA. Sukces to -według niego - drabina, po której wchodzi się przez całe życie, więc nie można powiedzieć, że w danym momencie osiągnęło się już wszystko co było możliwe. Radził młodym, iż bez względu na to, jaki zawód będą wykonywać istotne jest, aby robili to dobrze i nieustannie się rozwijali. Bowiem gwarantem stabilności zawodowej jest właśnie utrzymanie wysokiego poziomu własnych możliwości i umiejętności. Jego zdaniem ważniejsze od pieniędzy jest spełnienie zawodowe i osobiste.

Spotkanie prowadzili Magdalena Sitek oraz Paweł Solarz, dziennikarze „Radia Kielce” S.A.

 

 

Oprócz dyskusji na temat łączenia pasji z pracą organizatorzy zadbali również o inne atrakcje, do których należały: pokaz mody przygotowany przez Panią Agnieszkę Migoń 

oraz pokaz tańca w wykonaniu Pani Pauliny Biernat i Pana Stefano Terrazzino.

Podczas ostatniej części spotkania zaproszeni Goście odpowiadali na pytania publiczności. O tym, jak bardzo są znani - sławni - lubiani świadczyło ogromne zainteresowanie młodzieży, która  po oficjalnym zakończeniu licznie zgromadziła się prosząc o autografy, zdjęcia i lekcję tańca z Mistrzami Europy.

handel zielona ohp wrota logo buton